TARİHÇEMİZ

1950'den Beri
Ömür Boza

Ömür Bozanın büyük ustadı Nazif Kuşku’nun serüveni, Bulgaristan’da büyük bir aşkla Boza ve Türk tatlıları üretimi yaparken 1950 yılında Bursa’ya göç etmesi ile başlar. Bursa’ya yerleşen Nazif usta Boza ve tatlıcılık geleneğini burada da devam ettirir.

Bursa’da Nazif usta, eşi Fatma Hanım ve çocukları ile çalışarak hep beraber yıllar içinde Ömür Boza’yı bugünlere taşıyan en büyük güç olmuşlardır. İlk yıllarda Nazif usta oğulları ile beraber Bursa çevresinde boza, tatlı satışı ve dağıtımı da yapmışlardır.

Daha sonra Gazcılar (Celal Bayer) caddesindeki açtıkları mekanlarında Ömür Bozanın eşsiz lezzetini müşterileri ile buluşturarak yarım asrı aşan bir sürede Bursalıların vazgeçilmez tatlarından birine dönüşmüştür.

2019 yılından itibaren meyveli boza üretimi ile Ömür Boza 4 mevsim tüketilen Türkiye’de ve dünyada pek çok noktada rağbet gören bir içecek olmuştur.

Yenilikçi anlayışı ile Ömür Boza 1950’den günümüze ulaşan lezzetini ve kalitesini artık modern tesislerinde sürdürmektedir. Üretimin her safhasında hassas kalite kontrol teknikleri ile her zaman en iyiyi hedefleyen Ömür BOZA, geçmişinden aldığı güçle geleceğe emin adımlarla yürümektedir.

Sipariş Ver